2012’de Başladık

Öykümüz

Şirketimizin kurucusu ve aktif yöneticisi Murat Soysal model şehirler kurmaya 8 yaşında başladı. 18 yaşına geldiğinde kurduğu hayalî şehirler odasına sığmıyordu. Uzun yıllar çok uluslu bir reklam şirketinde yönetici pozisyonunda çalıştı. Ardından profesyonel modelciliğe soyundu. “Teknolojik modelcilik” alanındaki ilk projesi olan “Günümüz İstanbul Sirkeci Sergisi”ne 2012’de başladı, 2014’de tamamladı.

Bu noktadan itibaren model projelerinde geleneksel teknikleri bir tarafa bırakıp, elektronik devrelerden, step motorlardan, yazılımlardan ve üç boyutlu yazıcılardan yararlanmaya başladı. Bu sayede yaptığı modeller hareket kazandı. Bugün Modelport, İstanbul’daki atölyelerinde kitleleri etkileyecek ve şaşırtacak düzeyde birçok sergi projesinin üretimini yapmaya devam ediyor.

Prototip

Fincan Kahve

Tereddüt

Gerçek Yaşamdan 87 Kez Küçük Dünyalar

 

Modelport teknolojik model sergileri üreten bir şirkettir. Geçmişte dünya tarihini şekillendiren olaylar, şehirler ve medeniyetler, gelecekte ise dünyamızı bekleyen yeni yerleşimler ve yaşam dinamiklerinden ilham alan Modelport, gerçek yaşamdan 87 kez küçük hareketli model dünyalar kurar. Sergilerinde yediden yetmişe her yaş grubunda ziyaretçiye eğlence, kültür, sanat, tarih, mimari ve farkındalık vizyonu sunar.

Modelport’un her bir sergi projesi için yıllar süren hazırlık ve çalışmalar yapılır; her bir sergi için yüzlerce kaynak incelenir ve uzmanlara danışılır. Modellerin sıfırdan mimari çizimleri yapılır. 3D baskı makineler durmaksızın basım yapar. Modelciler aylarca el emeği göz nuru ile modelleri renklendirir. Yazılımcılar ortaya çıkarılacak olan şehirleri veya tarihsel olayları gerçekteki gibi hareketlendirmek için yazılım üretirler. Teknisyenler mekanik sistemleri modellere adapte ederler. Ortaya devasa boyutlarda, gerçeğinin aynısı gibi yaşayan model dünyalar çıkar.

İlk sergisi “16.-19. Yüzyıl İstanbul Tarihi Yarımada model Sergisi”ni İstanbul’daki Miniatürk Müzesi özel sergi alanında ziyaretçileriyle buluşturan Modelport, eş zamanlı olarak altı adet yeni sergi projesinin üretimini yapmaya devam etmektedir.

Murat Soysal’ın Sözleriyle

 

Modelport’un Manifestosu

Modelport, mimarlık, teknik ressamlık, modelcilik, teknikerlik, elektronik, yazılım ve grafikerlik mesleklerinden insanların, meslekî bilgilerini “teknolojik modelcilik” çatısı altında bir araya getirerek oluşturdukları bir sinerjidir.
January 01, 2021
12 AM
Modelport, dünyada işlerine saygı duyduğu bunca usta modelci varken, hiçbir zaman ürettiği modellerinin “detayda en iyisi” olduğunu iddia etmez. Buna karşın, ürettiği sergilerin bir araya getirdiği toplam gösteri etkisinin, izleyicisine “benzersiz bir deneyim” sunacağını garanti eder.
January 01, 2021
12 AM
Modelport, bir model sergisi üretimi öncesi sayısız kaynak inceler, okur, not alır, ilgilisine danışır ve süzer. Bünyesinde sayısız basılı ve dijital kaynağa sahiptir ve bu kaynakları sürekli büyütür. Sergilerinin tamamında kaynak gönderilerini izleyicilerine sunar.
January 01, 2021
12 AM
Modelport, üreteceği tüm modelleri birebir ebatları üzerinden ölçekler. Çizimleri için mimari yazılımlardan yararlanır.
January 01, 2021
12 AM
Modelport, kurulduğu 2014 yılından bu yana çizimi tamamlanan modellerin üretiminin %90’ını sahip olduğu geniş 3D basım parkından yararlanarak, geriye kalan %10’unu ise karışık tekniklerden yararlanarak yapar.
January 01, 2021
12 AM
Modelport, sergilerinde kullandığı kablosuz hareket sistemlerinin dayanıklı ve güvenilir olması için sayısız prototip üretir. Sadece başarılı olduğuna karar verdiği sistemi sergilerinde kullanır. Bu sistemlerin çoğu için patent başvurusu yapar.
January 01, 2021
12 AM
Modelport, her bir sergi ve gösteriyi, aylar/yıllar süren çalışma, özen ve yaratıcılıkla hayata geçirir. Hazırladığı eserlerin her santimetre karesi için düşünce ve emek sarfeder.
January 01, 2021
12 AM
Modelport, çalışanlarının sağlığı için atölyelerinde tüm koruma ve uyarı tedbirlerini alarak işlerini yürütür.
January 01, 2021
12 AM

6 + 9 =